„KOS”, CZYLI DALEKO „POTOPU”

Grafika zajawki

W piątek 26 stycznia wchodzi na ekrany polskich kin film „Kos”.

Z tej okazji reżyser filmu Paweł Maślona, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, laureat Złotych Lwów oraz Paszportów „Polityki”, opowiada m.in. o micie Polski szlacheckiej, kobiecych postaciach w polskim „westernie”, Quentinie Tarantino i oczyszczających właściwościach kina zemsty.

Czym Tadeusz Kościuszko wyróżnia się na tle innych polskich postaci historycznych? Czy życie polskiego chłopa pańszczyźnianego przypominało los niewolnika na amerykańskiej plantacji? Co „Kos”, którego akcja toczy się w Polsce okresu rozbiorów, mówi o wojnie w Ukrainie?

Rozmowę z reżyserem przeprowadził Tomek Grząślewicz z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.