Tekst o tym, czy grozi nam przeludnienie i o przyczynach eksplozji demograficznej w połowie XX wieku

wtorek, 11 lipca 2023

W listopadzie 2022 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że na Ziemi żyje już 8 miliardów ludzi. Ta liczba robi wrażenie, biorąc pod uwagę, że jeszcze w 1950 roku było nas „tylko” 2,5 miliarda. Według szacunków ONZ szczyt globalnej populacji ma przypaść na rok 2086, kiedy naszą planetę ma zamieszkiwać aż 10,4 miliarda osób. Kwestii potencjalnego przeludnienia Ziemi postanowiliśmy się przyjrzeć przy okazji przypadającego 11 lipca Światowego Dnia Ludności.

dr hab.
Anna Runge
prof. UŚ
Wydział Nauk Przyrodniczych » Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej