Wróć do poprzedniej strony

Tekst o genezie Międzynarodowego Dnia Modlitwy o Pokój

środa, 20 września 2023

Imię i nazwisko autora artykułu
Katarzyna Suchańska

Dyscypliny i dziedziny naukowe

Ekspert UŚ: Szerzenie pokoju to zadanie każdego człowieka

21 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój. Jest to pokłosie spotkania Jana Pawła II z wyznawcami głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, do którego doszło 27 października 1986 roku. Blisko 20 lat później z inicjatywy Światowej Rady Kościołów dzień ten został w kalendarzu zapisany jako dzień szczególnej modlitwy o zaprzestanie wojen między narodami i waśni między ludźmi.

Ks. prof. dr hab. Józef Budniak, teolog ekumenista z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mówił, że wybrane przez papieża miejsce wcale nie było przypadkowe.

– Asyż to miejsce, w którym w XIII wieku został zapoczątkowany Zakon Braci Mniejszych. Św. Franciszek jako hasło swojego zgromadzenia oraz jego założeniem ustanowił zawołanie „Pokój i dobro”. „Pokój i dobro” są przesłaniem Boga Ojca, który jest Bogiem pokoju, ale i powołaniem każdego narodu, każdej społeczności religijnej, skierowanym do każdego człowieka.

Ks. prof. Józef Budniak zwraca uwagę, że niesienie pokoju jest misją każdego człowieka.

– Szerzenie pokoju to zadanie, które przynależy każdemu człowiekowi. Jest to zadanie, które w szczególny sposób powinny pełnić osoby zajmujące się humanizmem i nauką. One powinny widzieć, że to, co ich interesuje i nad czym pracują, powinno być oparte o fundament pokoju.

Pytanie, które u wielu może się rodzić, to: „po co podobne inicjatywy, skoro nie maleje ilość zła na świecie”? Nawoływanie do modlitwy jest przypominaniem nauki Chrystusa, który nie przyszedł na świat, aby go potępić, ale po to, by go zbawić (por. J 12, 47). Nawoływanie ludzi do postępowania drogą dobra i wypełniania uczynków miłosierdzia jest drogą wypierania zła.

21 września to jeden z tych dni, który w szczególny sposób przyczynia się do ponowienia tej znanej prawdy i przywołania wszystkich ludzi dobrej woli do podążania drogą pokoju.

Ekspert
prof. dr hab.
Józef Budniak
Wydział Teologiczny
Wydział Teologiczny » Instytut Nauk Teologicznych
Obszar badawczy
  • teologia ekumeniczna
  • historia Kościoła
Adres e-mail
jozef.budniak@us.edu.pl
Dyscypliny i dziedziny naukowe

Strony w dziale:

Strony w dziale: